Jak zaistnieć w świecie zalewanym przez setki firm i tysiące produktów?
Jak dotrzeć do odbiorcy, by raczył Cię zauważyć?
Jak przebić się przez tysiące tekstów, ofert i reklam?
Niezależnie czy jesteś prywatną firmą, która sprzedaje swój produkt, czy też organizacją pozarządową, która chce dotrzeć do swych odbiorców, problem pozostaje ten sam.

W dzisiejszym świecie chaosu komunikacyjnego trafienie z ofertą do odbiorcy jest nie lada wyzwaniem. W telewizji reklamy trwają coraz dłużej, włączasz radio – tam też reklamy. Na ulicy wiszą plakaty i billboardy, a jeszcze do ręki otrzymujesz liczne ulotki.
Firmy prześcigają się w tworzeniu coraz chwytliwszych i zaskakujących reklam.

Jak zwrócić na siebie uwagę i zaistnieć w świadomości odbiorcy?

Jeśli chcemy zostać zauważeni, a także zapamiętani musimy uświadomić sobie, że jednorazowa akcja to za mało. Skoro więc zależy nam, by nasz klient/odbiorca do nas wracał, trzeba przygotować długoterminowy plan i połączyć kilka istotnych elementów. Nie trzeba jednak inwestować ogromnych środków w promocje w telewizji czy radiu, by zaistnieć. Szczególnie, że niewiele osób otwierających firmę lub organizacja pozarządowa może sobie pozwolić na taki wydatek.

Sprzedawaj tekstem1

Więc co jest potrzebne? Internet, tekst i dobry pomysł.

Zacznijmy od początku – zbierz informacje. By przygotować tekst promocyjny, trzeba zebrać informacje, dotyczące oferty z różnych źródeł.
Po pierwsze, rozmawiaj z twórcami, producentami czy autorami produktu, o którym będziesz pisać. Sprawdź, czym może pochwalić się konkurencja. Poznaj potrzeby i pragnienia odbiorców. Zdobyte informacje będą stanowić podstawę Twoich tekstów.
Co jednak zrobić z zebranymi materiałami?

Dla każdego, czyli dla nikogo

Widzisz czasem w telewizji reklamę, która Cię denerwuje i zastanawiasz się „Ale do kogo jest to kierowane”? Kto to kupi? No właśnie kto?
Jeśli zatrzymamy się na chwilę i popatrzymy, dostrzeżemy, że każdy taki przekaz ma swojego zdefiniowanego odbiorcę. Łatwo okreslić adresata kiedy są to oferty konkretnych produktów: podpasek, pieluch czy piwa.

Jak postępować, kiedy mamy bardziej zróżnicowane grono odbiorców?

Trzeba się na coś zdecydować. Jeśli stworzysz ofertę, z którą będziesz chciał trafić do każdego, nie trafisz do nikogo. Zadaj więc pytanie, do kogo kierujesz swój produkt?
Stwórz „klienta idealnego”, dla którego przygotujesz informację odpowiadającą na jego potrzeby. (Więcej na temat klienta idealnego w kolejnej części artykułu “Jak zbudować skuteczną ofertę”)

Nie pytaj, co Twój kraj może zrobić dla Ciebie, zapytaj, co Ty możesz zrobić dla swojego kraju. Parafrazując słowa Johna Fitzgeralda Kennedego – nie mów, jaki ten produkt jest wspaniały, ale jakie pragnienia i potrzeby może zaspokoić.

Czego_pragniesz

KISS i AIDA czyli UZDA

Jak przygotować tekst, by Twój odbiorca chciał przeczytać coś więcej niż chwytliwy nagłówek? A co najważniejsze, by na końcu chciał pójść za Twoimi wskazówkami.
Jak poprowadzić klienta od początku do ostatniego elementu tekstu, tak by się nie zniechęcił?

Przede wszystkim zastosuj zasadę KISS czyli Keep It Simple, Stupid (def. Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/KISS_(regu%C5%82a)), którą wykorzystuje się w różnych dziedzinach życia, nawet w architekturze. Jej głównym celem jest utrzymanie przejrzystej struktury i prostoty. Pisząc, należy pamiętać, by nie używać zbyt trudnej terminologii, unikać zdań złożonych i strony biernej, a całość musi mieć spójny i jasny przekaz.

KISS

Warto połączyć zasadę KISS z regułą AIDA, czyli UZDA. Jest ona jednym ze sprawdzonych przez specjalistów od copywritingu sposobów na utrzymanie uwagi czytelnika, a skrót pochodzi od:

Uwaga – Attention – nagłówek lub hasło reklamowe, zwracające uwagę;
Zainteresowanie – Interest – wprowadzenie lub podtytuł, ewentualnie rozwinięcie hasła reklamowego, ma wzbudzać zainteresowanie, podając kilka zachęcających do dalszego czytania szczegółów;
Dążenie – Desire – główna część tekstu, która opisuje Twój produkt lub ofertę, tak by wzbudzić pożądanie czytelnika
Akcja – Action – Call2action – czyli zachęcenie do podjęcia działań, może być to: formularz zamówieniowy, link do pobrania czy numer telefonu.

Nie daj o sobie zapomnieć

Materiały zostały zebrane. Zajęło to dość dużo czasu, ale masz wszystko czego potrzebujesz . Świetny artykuł Twojego autorstwa pojawił się na stronie i co? I po krótkim zainteresowaniu cisza… ale dlaczego?

Przygotowując całą strategię promocyjną, copywriter musi pamiętać, że jeden, nawet najlepszy tekst, to za mało, by dotrzeć do szerszego grona osób. Jeśli chcemy, by nas zauważono, a co ważniejsze zapamiętano, trzeba się „pokazywać”. Tak jak gwiazdy filmowe pokazują się w różnych miejscach i możemy przeczytać o nich mniej lub bardziej prawdziwe plotki, tak też i informacje o waszym produkcie czy firmie muszę pojawiać się na różnych stronach internetowych oraz w formie reklam (graficznych, tekstowych, video).

Co warto wykorzystać bez większych dodatkowych kosztów?
Na pewno wszelkie media społecznościowe takie jak Facebook, Twitter, fora tematyczne i biznesowe, społeczności zawodowo-biznesowe takie jak Linkedin. Można również prowadzić bloga tematycznego, związanego z produktem lub firmą.
Wykorzystuj zasady storytelingu i działaj na emocje, by przyciągać nie tylko czytelnika, ale jednocześnie potencjalnego klienta. (Więcej na temat storytelingu i działania na emocji w kolejnej części artykułu „Treść musi się bronić sama”)

oferta_internet

Treść to nie wszystko

W obecnym świecie coraz więcej treści i informacji przekazujemy za pomocą obrazów i filmów. Po co na dziesięciu stronach opisywać działanie jakiegoś urządzenia, jeśli można podać link do filmu instruktażowego? Nikt już prawie nie pisze – pochłania mnie czarna rozpacz, a łzy płyną mi po twarzy jak rwące potoki, wystarczy wysłać emotikona z zapłakaną buźką i wszystko jest jasne.

Warto więc urozmaicać nasze teksty zdjęciami, filmikami lub też prostymi schematami. Oczywiście muszą być ściśle związane z treścią, np: zdjęcia reklamowe produktu, lub filmiki z przykładami jego zastosowania.

Tutaj polecamy zapoznanie się z następującymi narzędziami:
www.canva.com – łatwe tworzenie grafik do social mediów i na strony www
www.slideshare.net – narzędzie do publikacji prezentacji ppt, również dające możliwość zamieszczenia ich na własnej stronie www

Należy zadbać również o edycję materiału. Zastanów się, ile razy sam nie przeczytałeś jakiegoś artykułu, kiedy lity blok artykułu, napisanego małą czcionką, bez żadnych wyróżników, od razu Cię zniechęcił. Właśnie dlatego też odpowiednia edycja tekstu ma tak duże znaczenie. Należy pamiętać także, że czytanie na komputerze bardzo szybko męczy wzrok. W związku z tym stosujmy kilka prostych zasad: teksty nie mogą być za długie, dobrze je podzielić na mniejsze akapity przedzielone śródtytułami, które będą zwracać uwagę odbiorcy i zachęcać do dalszego czytania.

Copywriting nie tylko dla firm

Jednym z największych obecnie wyzwań jest dotarcie do właściwego odbiorcy i zachęcenie go do działania. Niezależnie czy chcesz sprzedać produkt, zaprosić do udziału w szkoleniu, czy poszukujesz darczyńców na szczytny cel.
Z pomocy copywriterów opracowujących strategie promocyjne korzysta coraz więcej, nie tylko firm, lecz również instytucji.
Wszystkie opisane powyżej zasady będą więc w takim samym stopniu dotyczyć materiałów promujących firmy i organizacje pozarządowe.

Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Joanna Kobylińska