Wczoraj z okazji Wrocławskiego dnia Osób Niepełnosprawnych zostały wręczone Certyfikaty „Wrocław bez Barier”. W sali sesyjnej wrocławskiego ratusza zgromadzili się przedstawiciele Urzędu Miasta i organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką osób niepełnosprawnych.

Spotkanie poprowadził Bartłomiej Skrzyński, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnoprawnych a certyfikaty wręczył sam prezydent miasta Rafał Dudkiewicz a wyróżnieni zostali: w kategorii działania innowacyjne – Fundacja TUS za niepełnosprawnik.pl, Jakub Tokarz zdobywca złotego medalu na paraolimpiadzie w Rio de Janeiro za integrację społeczną, zaś w kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu nagrodę otrzymał wrocławskie MPK.

Foto1

Projekt usuwania barier, nie tylko tych fizycznych, by ułatwić życie osób niepełnosprawnych trwa we Wrocławiu od kilku lat. Dzięki temu coraz więcej miejsc jest dostępnych. Coraz więcej miejsc jest dostępnych dla osób na wózkach, znacznie zwiększyła się liczba tramwai i autobusów do których można wjechać bez problemu. Wykorzystanie audiodeskrypcji pozwala brać udział osobom z dysfunkcją wzroku na udział w takich wydarzeniach jak mecze piłkarskie czy seanse filmowe. Specjalne pokazy są standardem w kinie Nowe Horyzonty. A projekt Adapter przygotowany przez Fundację Katarynka pozwala na oglądanie również filmów w domu przez internet.

 Warto również wspomnieć o projekcie przygotowanym prze MOPS i Urząd Miejski czyli TBSach dla osób niepełnoprawnych, dzięki czemu mogą mieszkać i żyć w przyjaznej dla siebie przestrzeni. Jest jeszcze wiele do zrobienia ale na pewno jest to dobry początek.